Platowood

_ 01584

Platowoodi tehas Industrial Park Kleefse Waardis Hollandis on välja töötanud patenteeritud platoniseerimise ehk hüdrotermilise modifitseerimisprotsessi, mille käigus FSC® ja OLB sertifitseeritud metsadest pärit kiirekasvulised puidutüübid (kuusk, limba-terminaalia puu ja pappel) läbivad eritöötluse. Läbitud protsessi tulemusel suurenevad puidu vastupidavus, stabiilsus ja tekib vastupanuvõime hallitusele.

Kui muud puidutöötlemisprotsessid koosnevad sageli ainult kuivatamisest ja kuumutamisest kuni 200 kuni 230 ° C siis ainulaadne Platowood’i protsess koosneb kolmest etapist, mille käigus kasutatakse vett ja soojust puidu tugevdamiseks. Platoniseerimine suhteliselt madalatel temperatuuridel on parim meetod, sest puit säilitab sealjuures oma rakustruktuuri ja sellega koos kõik oma kasulikud omadused.

Platoniseerimise protsessi alustatakse puidu hüdrotermolüüsimisega ning kasutades auru ja suurenenud rõhku kuumutatakse töötlemata puitu autoklaavis kuni 170 ° C. Protsess võib võtta aega umbes 30 kuni 60 minutit, kestus sõltub puidust ja puidu mõõtmetest. Koheselt peale hüdrotermolüüsi, puidu pragunemise vältimiseks, puit kuivatatakse järk-järgult ja hoolikalt. Kui puit on kuivanud umbes 8% niiskusesisalduseni, viiakse see ahju ning küpsetatakse kuivades tingimustes hapnikuvabas keskkonnas kuni 180 ° C. Tänu suhteliselt madalale temperatuurile säilitab puit sealjuures oma elastsuse, muutes selle samaaegselt suurepäraselt töödeldavaks.

Protsess põhineb kuumutamisel, kuivatamisel ja küpsetamisel. Nende sammude käigus moodustuvad puidus uued ja stabiilsed ühendid ning platoniseerimise tulemusel imab puit hiljem vähem niiskust, mis omakorda vähendab puidu kokku tõmbumist ja paisumist. Puidus sisalduvate suhkrute loomuliku lagunemise tõttu ei teki puidule hallitust ja see omakorda pikendab puidu eluiga ning teeb puidu sobivaks kasutamiseks erinevates kliimades. Tänu platoniseerimisele ja protsessi käigus puidus toimunud muutustele paraneb ka puidu helineeldumisvõime. Platoniseerimise läbinud puit omandab peale protsessi esialgu sooja pruunika tooni ning mingi aja möödudes hallikashõbedase tooni, kuid kasutades viimistlusvahendeid on seda võimalik soovi korral vältida. Tooni muutumine ei muuda puidu omadusi.

Pärast platoniseerimist võib puitu töödelda tavapäraselt. Protsessid nagu saagimine, hööveldamine, freesimine ja puurimine ei mõjuta puidu vastupidavusvõimet. Tänu platoniseerimisele säilitab puit mõõtmetelt oma stabiilsuse ka nõudlikumas kliimas ning nõuab vähem kinnitusvahendeid, mis omakorda toob kaasa väiksemad montaaži- ja hoolduskulud. Puit sobib suurepäraselt kasutamiseks nii sise- kui välitingimustes.

Materjali plussid kokkuvõtlikult:

Puit on pärit FSC® ja OLB sertifitseeritud kiirekasvulistest metsadest, platoniseeritud puit on keskkonnasõbralik, keemiavaba ning ohutu inimestele, loomadele, loodusele ning masinatele.
Pika eluea ehk vastupidamisajaga, tänu platoniseerimise käigus puidus sisalduvate suhkrute loomulikule lagunemisele kaitse hallituse tekkimise eest.
Tänu platoniseerimise protsessi teel saavutatud madalale niiskusesisaldusele ei reageeri puit kliimamuutustele ning säilitab oma stabiilsuse.
Saavutatud stabiilsusega tekib vähem pragusid ning puidul on väiksem hilisem hooldusvajadus järeltöötluseks (värvi või muu töötluse osas).
Tänu madalama temperatuuriga kuumutamisprotsessile (mitte rohkem kui 180 ° C), säilivad puidu tugevus ja elastsus ning puit ei muutu rabedaks.
Platowood omab VLO, VLC ja TLTV sertifikaate.
Puitu on võimalik töödelda tulekindla või anti-graffiti viimistlusega.
Materjali garantii on 15 aastat.

Projektid selle tootjaga

Kõik projektid