Cersaie 2023: sukeldume aasta uusimatesse keraamiliste plaatide trendidesse
September on Interstudio jaoks alati oodatud kuu, sest siis toimub Bolognas mainekas rahvusvaheline keraamiliste plaatide ja vannitoasisustuse mess Cersaie. Peale Itaaliast naasmist oleme täis entusiasmi ja elevust, et jagada teiega meie avastusi, sest veetsime oma päevad sukeldudes disaini, otsides inspiratsiooni ja tutvusime hooaja uusimate kollektsioonidega. Tänavune Cersaie 2023 mess näitas selgelt, et kunst, loodus, minevik ja tulevik on disainerite inspiratsiooniallikad.
2023. aasta mess polnud lihtsalt tavaline sündmus, sest Cersaie tähistas oma 40. aastapäeva (1983-2023), pakkudes haruldast võimalust heita pilk nelja aastakümne jooksul toimunud arengutele. “Route 40” näitus, mis keskendus peamistele tooteuuendustele, kinnitas Itaalia keraamiliste plaatide ja vannitoasisustuse olulist rolli globaalses disainimaailmas.
40 aastat vannitoasisustuse ja keraamiliste plaatide arengut
70ndad
Kuni 1960. aastateni oli keraamikaga eksperimenteerimine üsna piiratud, kuna formaadid olid standardiseeritud. 1970. aastatel toimus oluline areng, kui ettevõtted alustasid suuremate formaatide, näiteks 60 x 60 cm tootmist, mis pakkusid võrreldes traditsiooniliste ristkülikukujuliste plaatidega uuenduslikumat lähenemist.
80ndad
1980. aastatel toodeti Itaalias kauneid värvikaarte ja esile kerkisid värvid, mis iseloomustasid tolle aja stiili. Nagu kattematerjalide puhul sageli juhtub, hakkas ka keraamika ammutama inspiratsiooni looduslikest materjalidest. Hüperrealism leidis tee keraamikasse, mis on materjalina väga praktiline ja vastupidav, ei määrdu ning kergesti hooldatav, et jäljendada olemuselt delikaatsemaid materjale nagu kivi ja puit.
2000
2000. aastate alguses panustasid ettevõtted innovatsiooni ning hakati tootma erakordselt suurtes formaatides plaate, mis ulatusid kuni kolme meetri pikkuse ja ühe meetri laiuseni, ning olid äärmiselt õhukesed, vaid mõne millimeetri paksused. See oli revolutsioon, mis võimaldas katta nii sise- kui ka välispindu katkematute keraamiliste pindadega.
2010
Veel üks märkimisväärne revolutsioon oli digitaaltrükk, mis võimaldab mitte ainult trükkida väga kõrge resolutsiooniga pilte, vaid ka luua kolmemõõtmelisi pindu ja efekte, mis pakuvad puudutamisel autentset materjali tunnet, nagu näiteks kivi.
Tänapäeval on arhitektil ja sisekujundajal väga lai valik, ulatudes väga suurtest plaatidest kuni väikeste hüperdekoratiivsete formaatideni.
Lisaks viimistluste arengule ja teiste materjalide jäljendamisele on keraamika pöördunud tagasi oma juurte juurde: materjalina, millel on oma unikaalne identiteet, ilu ja väljendusrikkus. Seetõttu pööratakse tähelepanu mitte ainult tekstuurile, vaid ka keraamika materjali viimistlustele, kasutades värve, mis kajastavad looduse toone.
Travertiin
See aasta ei saanud mööda vaadata ikooniliselt Travertiinist- väärikas materjal, mille ilu on paelunud arhitekte läbi ajaloo, Vana-Roomast ja Renessansist kuni tänapäevani. Travertiin’i ajatult modernne ja harmooniliselt elegantne olemus tuleb esile mitmekülgsetes kollektsioonides, mille värvipalett liigub külmadest toonidest kuni soojade, mahedate varjunditeni.
Elysian travertiin on kivipurust kivi, mida Roomlased kasutasid mitmete ehitiste, sealhulgas sildade, amfiteatrite, vannide ning sümbolväärtusega hoonete nagu Colosseum ja Teatro Marcello rajamiseks.
Keraamilisi plaate kasutatakse järjest enam mööbli tegemisel, eriti veel suuremõõdulisi plaate. Italgraniti kollektsiooni Nuances Rose sobib väga hästi vein cut travertiiniga, mille lõige on tehtud vastavalt kihtide suunale, rõhutades veenide piklikku ja kurvilist mustrit.
Tagasi looduse juurde: looduslik savipind, tekstuurid ja ehedad maalähedased toonid
Üks silmapaistvamaid trende on looduslike tekstuuride ja maalähedaste värvitoonide kasutamine. Näiteks, looduslik savipind on pehme, rahulik ja soojana mõjuv kivipind. Kujutage ette end lõõgastumas ruumis, mis on kujundatud nende rahustavate toonide ja tekstuuridega.
Metal Glam- metallefekt
Imekaunid metalliefektidega murtud toonides plaadid. Keope tootearendusmeeskonna kirg ja pühendumus on viinud uue, glamuurse metallefektide seeriani nimega „Plate“. Oksüdatsiooni, kroom ning poleeritud ja siledate pindade kombineerimine loob kollektsioonile erakordse dekoratiivse jõu.
3D detailid
Tähelepanu äratas ka 3D detailide kasutamine plaadidisainis. Keerukad mustrid ja tekstuurid annavad pindadele sügavust ja dimensiooni, äratades need ellu. Selline lähenemine lisab igale ruumile intriigi ja keerukust.
Tehisintellekt
Viimase poole aasta jooksul ei saa enam üle ega ümber tehisintellektist ehk AI-st, mis on liikunud nüüd ka keraamiliste plaatide maailma. Saame taas tõdeda, et keraamilised plaadid ei ole lihtsalt traditsioonilised ja praktilised pinnakatted, vaid nad on muutunud tõelisteks kunstiteosteks, mis peegeldavad kaasaegseid disainitrende.
GCR kollektsiooni Fluid’si iseloomustavad hüpnootilised voolavad liigutused, mis on juhitud tehisintellekti poolt. Erksad ja värvikad graveeringud tekivad tänu tintidele, mis graafiliselt levivad läbi iga kihi ning pind jääb kristallselge ja sile.
Suureformaadilised plaadid
Suureformaadiliste plaatide mitmekülgsus tõusis selgelt esile kui üks jätkuvaid trende. Sõltumata sellest, kas tegelete elamuruumi või suurema äripinna kujundamisega, avavad need plaadid ukse lõpututele disainilahendustele. Suured plaadid, mida nimetatakse ka slabideks, annavad ruumile avarama ja ühtsema ilme.
Jätkusuutlikkus
Brändid võtavad omaks jätkusuutlikuma tootmiskontseptsiooni, kasutades meetodeid, mis avaldavad keskkonnale väiksemat mõju, sealhulgas energiasäästlike küpsetustemperatuuride kasutamist.
Porcelaingres jälgis igal sammul oma väljapanekuboksi ülesseseadmisel ringdisaini põhimõtet, alates iga komponendi valmistamisest kuni logistika, paigalduse ja demontaažini, näidates sellega nende kindlat pühendumust ressursside vastutustundlikule kasutamisele.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et käesoleval aastal on travertiin üks silmapaistev materjal, mis rõhutab oma ajatut elegantsi. Looduslike tekstuuride ja maalähedaste värvitoonide kasutamine on oluline trend ning tehnilises mõttes võisteldakse selle nimel, kes suudab luua kõige autentsema kivipinna efekti. Keraamika on arenenud kaugemale lihtsast pinnakattest, muutudes tõeliseks sisustuselemendiks, mida kasutatakse pindade isikupärastamiseks, kaunistamiseks ja isegi esemete ning mööbli katmiseks.